SolveIt is under development
SolveItNCERT · CBSE · NEET
Question 28 / 81 · latest first
✓ Board-verified
Mathematics · 2025 · 2 marks

CBSE 2025 · Region 5 · Set 1 · Q21

(a) The cost of 2 kg apples and 1 kg of grapes on a day was found to be ₹ 320. The cost of 4 kg apples and 2 kg grapes was found to be ₹ 600. If cost…

The cost of $\displaystyle 2$ kg apples and $\displaystyle 1$ kg of grapes on a day was found to be ₹ $\displaystyle 320$ . The cost of $\displaystyle 4$ kg apples and $\displaystyle 2$ kg grapes was found to be ₹ 600. If cost of $\displaystyle 1$ kg of apples and $\displaystyle 1$ kg of grapes is ₹ $\displaystyle x$ and ₹ y respectively, represent the given situation algebraically as a system of equations and check whether the system so obtained is consistent or not.
ShareWhatsAppTelegram

More from Pair of Linear Equations in Two Variables

CBSE Class 10 Mathematics past-paper question from the 2025 board exam, with the answer as CBSE’s own marking scheme gives it. Where our answers come from.