SolveIt is under development
SolveItJEE Main
Chemistry · 2023

JEE Main · 30 January 2023, Shift 1 · Q51

Some amount of dichloromethane ( CH_2 Cl_2) is added to 671.141 mL of chloroform ( CHCl_3) to prepare 2.6 × 10^-3 M solution of CH_2 Cl_2( DCM ). The…

Some amount of dichloromethane $\displaystyle \left(\mathrm{CH}_2 \mathrm{Cl}_2\right)$ is added to $\displaystyle 671.141$ mL of chloroform $\displaystyle \left(\mathrm{CHCl}_3\right)$ to prepare $\displaystyle 2.6 \times 10^{-3} \mathrm{M}$ solution of $\displaystyle \mathrm{CH}_2 \mathrm{Cl}_2(\mathrm{DCM})$. The concentration of DCM is $\displaystyle \_\_\_\_$ ppm (by mass). Given : atomic mass : $\displaystyle \mathrm{C}=12$ $\displaystyle \mathrm{H}=1$ $\displaystyle \mathrm{Cl}=35.5$ density of $\displaystyle \mathrm{CHCl}_3=1.49 \mathrm{~g} \mathrm{~cm}^{-3}$
ShareWhatsAppTelegram

More from Solutions

JEE Main 2023 Chemistry question, with the answer from NTA’s final answer key. Where our answers come from.