SolveIt is under development
SolveItJEE Main
Chemistry · 2023

JEE Main · 13 April 2023, Shift 2 · Q86

At 298 K, the standard reduction potential for Cu^2+ / Cu electrode is 0.34 V. Given: K_sp Cu ( OH )_2=1 × 10^-20 Take (2.303 RT)/F=0.059 V The…

At $\displaystyle 298$ K , the standard reduction potential for $\displaystyle \mathrm{Cu}^{2+} / \mathrm{Cu}$ electrode is $\displaystyle 0.34$ V . Given : $\displaystyle \mathrm{K}_{\mathrm{sp}} \mathrm{Cu}(\mathrm{OH})_2=1 \times 10^{-20}$ $$\text { Take } \frac{2.303 \mathrm{RT}}{\mathrm{~F}}=0.059 \mathrm{~V} $$ The reduction potential at $\displaystyle \mathrm{pH}=14$ for the above couple is $\displaystyle (-) x \times 10^{-2} \mathrm{~V}$. The value of $\displaystyle x$ is $\displaystyle \_\_\_\_$
ShareWhatsAppTelegram

More from Electrochemistry

JEE Main 2023 Chemistry question, with the answer from NTA’s final answer key. Where our answers come from.