Physics · 2016
NEET 2016 · 24 July · Code AA · Q3
In the given figure, a=15 m / s^2 represents the total acceleration of a particle moving in the clockwise direction in a circle of radius R=2.5 m at…
In the given figure, $\displaystyle a=15 \mathrm{~m} / \mathrm{s}^2$ represents the total acceleration of a particle moving in the clockwise direction in a circle of radius $\displaystyle R=2.5 \mathrm{~m}$ at a given instant of time. The speed of the particle is

Official answer
From NTA’s final answer key for this paper.
(3)
5.$\displaystyle 7$ m/s
More from Motion in a Plane
- A particle moves so that its position vector is given by r= cos ω t x+ sin ω t y. Where ω is a constant. Which of the following is true?2016
- A particle moving in a circle of radius R with a uniform speed takes a time T to complete one revolution. If this particle were projected with the…2021
- If the magnitude of sum of two vectors is equal to the magnitude of difference of the two vectors, the angle between these vectors is2016
- A bullet is fired from a gun at the speed of 280 m s^-1 in the direction 30^° above the horizontal. The maximum height attained by the bullet is…2023
- The x and y coordinates of the particle at any time are x=5 t-2 t^2 and y=10 t respectively, where x and y are in meters and t in seconds. The…2017
- The speed of a swimmer in still water is 20 m / s. The speed of river water is 10 m / s and is flowing due east. If he is standing on the south bank…2019
- A particle moving with uniform speed in a circular path maintains:2024
- Two particles A and B are moving in uniform circular motion in concentric circles of radii r_A and r_B with speed v_A and v_B respectively. Their…2019
NEET (UG) 2016 Physics question, with the answer from NTA’s final answer key. Where our answers come from.