SolveItJEE Main
Physics · 2025

JEE Main · 4 April 2025, Shift 1 · Q39

Current passing through a wire as function of time is given as I ( t )=0.02 t +0.01 A. The charge that will flow through the wire from t =1 s to t =2…

Current passing through a wire as function of time is given as $\displaystyle \mathrm{I}(\mathrm{t})=0.02 \mathrm{t}+0.01 \mathrm{~A}$. The charge that will flow through the wire from $\displaystyle \mathrm{t}=1 \mathrm{~s}$ to $\displaystyle \mathrm{t}=2 \mathrm{~s}$ is
ShareWhatsAppTelegram

More from Current Electricity

JEE Main 2025 Physics question, with the answer from NTA’s final answer key. Where our answers come from.