SolveIt is under development
SolveItJEE Main
Physics · 2023

JEE Main · 1 February 2023, Shift 2 · Q12

As shown in the figure, a long straight conductor with semicircular arc of radius (π)/10 m is carrying current I =3 A. The magnitude of the magnetic…

As shown in the figure, a long straight conductor with semicircular arc of radius $\displaystyle \frac{\pi}{10} \mathrm{~m}$ is carrying current $\displaystyle \mathrm{I}=3 \mathrm{~A}$. The magnitude of the magnetic field. at the center O of the arc is : (The permeability of the vacuum $\displaystyle =4 \pi \times 10^{-7} \mathrm{NA}^{-2}$ ) Figure: JEE Main Physics 2023, Magnetic Field and Forces
ShareWhatsAppTelegram

More from Magnetic Field and Forces

JEE Main 2023 Physics question, with the answer from NTA’s final answer key. Where our answers come from.