SolveItJEE Main
Physics · 2025

JEE Main · 8 April 2025, Shift 2 · Q36

An infinitely long wire has uniform linear charge density λ=2 nC / m. The net flux through a Gaussian cube of side length √ 3 cm, if the wire passes…

An infinitely long wire has uniform linear charge density $\displaystyle \lambda=2 \mathrm{nC} / \mathrm{m}$. The net flux through a Gaussian cube of side length $\displaystyle \sqrt{3} \mathrm{~cm}$, if the wire passes through any two corners of the cube, that are maximally displaced from each other, would be $\displaystyle x \mathrm{Nm}^2 \mathrm{C}^{-1}$, where $\displaystyle x$ is: [Neglect any edge effects and use $\displaystyle \frac{1}{4 \pi \varepsilon_0}=9 \times 10^9$ SI units]
ShareWhatsAppTelegram

More from Electrostatics

JEE Main 2025 Physics question, with the answer from NTA’s final answer key. Where our answers come from.