SolveIt is under development
SolveItNCERT · CBSE · NEET
Question 35 / 154 · latest first
✓ Board-verified
Mathematics · 2026 · 5 marks

CBSE 2026 · Region 5 · Set 2 · Q32

Find cost (per kg) of each fertilizer A, B and C that the farmer needs to buy, such that 1 kg each of fertilizer A and C added to 2 kg of B costs him…

Find cost (per kg) of each fertilizer A, B and C that the farmer needs to buy, such that $\displaystyle 1$ kg each of fertilizer A and C added to $\displaystyle 2$ kg of B costs him ₹ 400. Also, cost of each kg of fertilizer B and C added together is equal to cost of $\displaystyle 1$ kg of fertilizer A. However, cost of $\displaystyle 3$ kg of fertilizer B added to ₹ $\displaystyle 200$ is the same as cost of $\displaystyle 1$ kg of fertilizer A and C together. Use matrix method to find the solution.
ShareWhatsAppTelegram

More from Matrices

CBSE Class 12 Mathematics past-paper question from the 2026 board exam, with the answer as CBSE’s own marking scheme gives it. Where our answers come from.