SolveIt is under development
SolveItNCERT · CBSE · NEET
✓ Board-verified
Applied Mathematics · 2025 · 2 marks

CBSE 2025 · Central · Set 4 · Q21

(a) The cost of Type I sugar is ₹ 25 per kg and Type II sugar is ₹ 35 per kg. If both Type I sugar and Type II sugar are mixed in the ratio 3:2, find…

(a)
The cost of Type I sugar is ₹ $\displaystyle 25$ per kg and Type II sugar is ₹ $\displaystyle 35$ per kg. If both Type I sugar and Type II sugar are mixed in the ratio $\displaystyle 3$:$\displaystyle 2$, find the price per kg of the mixture.
OR
(b)
Pipe A can fill a tank in $\displaystyle 1$ hour and Pipe B can fill it in $\displaystyle 1 \frac{1}{2}$ hours. If both the pipes are opened in the empty tank, how much time will they take to fill the tank?

There is no official answer for this question on the site.

ShareWhatsAppTelegram

More from Numbers, Quantification and Numerical Applications

CBSE Class 12 Applied Mathematics past-paper question from the 2025 board exam. Where our answers come from.